Polikarbon kullanım alanları

Çatı ve cephelerde kullanılabildiği gibi kış bahçelerinde de kullanılmaktadır. Estetiksel olarak güzel duran polikarbon levha güzel görünüm oluşturmaları sebebi ile çok fazla tercih edilmektedir. Özellikle kapı giriş saçaklarında estetiksel bir görünüm oluşturulmak istenildiğinde bu levhalar kullanılır. Kullanım alanları oldukça geniş olan bu levhalar, seraların cephelerinde kullanılabildiği gibi çatılarında da kullanılmaktadır. Uzun süre dayanıklılık sağlaması ve direnç göstermesi sebebi ile inşaat ile ilgili tüm aşamalarda tercih edilir. Binalar arasında bir geçiş tüneli yapılacaksa yine bu levhalar kullanılmaktadır. Yüzme havuzlarının üstleri bu levhalarla kışın daha az ısıtma maliyeti oluşturması sebebi ile kaplanmaktadır.

Kötü dizayn edilmiş merdiven ve balkon korkulukları bu levhalar ile kaplanarak estetiksel bir görünüme kavuşturulur. Otobüs durakları ve otoparklarda da bu levhaların kullanımına rastlanmaktadır. 4 ve 6 mm kalınlığında olan levhalar, reklam panoları için tercih edilmektedir. Uzun vadeli ve ekonomik olan bu levhalar, fabrikayı aydınlatma işlemi içinde sıklıkla tercih edilmektedir. Yaya üst geçitleri içinde kullanılan bu levhalar aynı zamanda reklam sektöründe de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle opal ve şeffaf renkte olan levhalar tercih edilmekle birlikte mavi, yeşil ve turkuaz renkleri de kimi zaman estetiksel görüntü için kullanılır.

Polikarbon Levha Kullanmanın Getirdiği Avantajlar

Gün ışığından etkin bir şekilde yararlanmayı sağlayan polikarbon levhalar, özellikle mekan aydınlatmada en tasarruflu ve en ideal çözüm yoludur. Çok hafif olması sebebi ile kolayca dizayn edilmektedir. Koruma sistemleri arasında yüzeyde su tutma ve ultraviyole filtrasyonu vardır ve bunlar levhaların dayanıklılık göstermesinde yardımcı olmaktadır. Ev eşyalarından laboratuvardaki malzemelere kadar geniş yelpazeli bir alanda kullanım göstermektedir. İnşaat sektöründe ışığı yansıtması ve kırılmaması sebebi ile yaygın şekilde kullanılır.

Detayları fazla olan polikarbon levhalar, kışın ve rüzgarlı havalarda direnç göstermektedir. Ekosisteme uygun olduğu gibi yüksek performanslıdır. Her açıdan camdan daha iyi olması sebebi ile cama oranla daha fazla kullanım göstermektedir. Aydınlatma, soğutma ve ısıtma gibi ihtiyaçlara cevap verebilmektedir. İzolasyon problemi yaşayan kişilere de çözüm olmaktadır. Eğimli çatı yapmak isteyenlerin kullandığı malzemelerden biridir. Alev yaymamasından dolayı uluslararası yangın standartlarına uygun bir şekilde üretilmiştir. Yüksek ısı sağlaması için çok hücreli ve farklı kalınlıkta üretilmiştir. Esnek olması sebebi ile soğuk bükümle kolayca şekillendirilebilmektedir.

Polikarbon Levhalar Nedir?

Kırılmaya ve darbelere mükemmel derecede direnç gösteren bu levhalar, iki tarafından koruyucu film ile kaplanarak taşınma esnasında zarar görmesi engellenmiştir. Levhanın bir yüzü uv dayanımına sahip olduğu için polikarbon levhaların yüzü güneşe dönük olarak ayarlanır. Güneşin ultraviyole ışıklarını süzen malzemeden üretilen polikarbonat levha yüksek derecede ışığı geçirmektedir. Cama oranla daha sağlam ve hafif olan bu levhalar, çeşitli amaçlar doğrultusunda üretilen ürünlerin yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle gıda, inşaat ve iletişim sektöründe yaygın şekilde kullanım göstermektedir. 10 yıl gibi uzun bir sürede dayanıklılık gösteren bu levhaların her türlü garantisi mevcuttur.

Soğuk büküm alabilme ve montaj kolaylığı sebebi ile Türkiye’de inşaat sektöründe vazgeçilmez bir yere ulaşmıştır. Piyasada farklı şekillerde bulunan polikarbon levhaların genel boyutu 210 cm ile 600 cm şeklinde olmaktadır. Mükemmel ısı izolasyonu olan bu levhalar, kolay şekil alabilmektedir. Kırılmaya karşı son derece dirençli olması ve tabiat şartları ile uyumlu olması neredeyse tüm sektörlerde tercih edilmesine neden olmuştur. %90’a varan ışık geçirgenliği başka hiçbir levhada görülmemektedir. Montaj kolaylığı ile birlikte kullanımı kolaydır ve rahatlıkla işlenebilir. Çalışma sıcaklığı -40 derece ile +115 derece arasında olmaktadır.