Polikarbon levhalar kullanışlıdır

Polikarbon bir termoplastiktir. Ham maddesi reçine olan bu madde laboratuvar ortamında çeşitli eklemeler yapılarak kullanıma uygun hale getirilir. Isıya dayanıklı bir maddedir. Ultraviyole ışınlarına ve darbeye karşı da dayanıklıdır. Kullanım alanı oldukça geniş olan polikarbon maliyet düşüktür ve tedarik edilmesi kolaydır. Işık geçirgenliği cama yakın ve cam gibi şeffaf bir maddedir. İlk kullanım alanlarından biri gözlük yapımıdır.

 Polikarbonun özellikleri

 Mükemmel bir ısı dayanıklılığına sahiptir. Sıcak ve soğuk bükülme işlemleriyle şekil verilir. Kırılmaya karşı diğer maddelerden daha dayanıklı olması tercih edilme sebeplerinden biridir. Doğa şartlarına karşı dirençlidir. Üretimi sırasında eklenen kaplamalar sayesinde yüzeyi su tutmaz. Yağmur, kar gibi doğal olaylarda zarar görmez. Saklanması ve depolanması da kolay olduğu için maliyet açısından zor bir durum oluşturmaz. Kullanılacağı şekle getirilip montajının yapılması da kolay olur.

polikarbon levha

 Kullanım alanları

 Kullanışlı ve düşük maliyetli bu ürün birçok alanda kullanılmaktadır. Gözlük ve güneş gözlüğü yapımında kullanımı son derece güvenli olduğu için en yaygın kullanıldığı alanlardan biridir. İnşaat sektöründe de geniş bir alana yayılmıştır. İç ve dış dekorasyonlar yapılırken polikarbon malzemeler sıklıkla kullanılır. Balkon camları ve kış bahçeleri yapılırken doğal şartlara olan dayanıklılığının avantajından yararlanılır. Binalar arasında bulunan geçiş panelleri, teraslar ve saçakları, yüzme havuzları, merdiven korkulukları, aydınlatma levhaları, reklam panoları, banka ve ofis giriş çıkışları gibi birçok alanda güvenli olduğundan dolayı tercih edilir.

 Polikarbon levhalar

 Cam ve diğer sert malzemeler levha yapımında kullanılır ve birçok tehlikeye sebep olabilirdi. Taşınma zorluğu, montaj zorluğu, hassasiyet, düşük koruma özelliği ve yüksek maliyetleri bulunan kullanışsız ürünler polikarbon kullanımı ile birlikte unutulmuştur. Polikarbon levhalar sağlık, inşaat, güvenlik alanları gibi bazı alanlarda en çok tercih edilen malzemelerdir. Bebek biberonları yapımında bile polikarbon levhalar kullanılması sağlıklı ve güvenilir olduğunu gösterir.

 Kurşun geçirmeyen camların yapımında, polis ve güvenlik barikatlarında sıkça kullanılan kalkanların yapımında polikarbon levha kullanılır. İnşaat ve yapı sektöründe çeşitli boyutlarda üretilen polikarbon levhalar, esnek yapıları sayesinde mevcut kusurları da gidermek için kullanılabilir. polikarbon levhalar, laboratuvarlarda ışığı yansıtmaktan binaların dış cephelerinde ultraviyole ışınlarından korunmaya kadar sayısız alanda ihtiyacı karşılamaktadır.

 Polikarbonun zararları

 Tüm plastik malzemelerde olduğu gibi polikarbonun da bazı zararları tartışılmaktadır. Gıda sektöründe kullanılan polikarbon ürünlerin insan sağlığı için tehdit oluşturduğu kesin ispat bulunmasa da akla yakın bir seçenektir. Plastik ürünleri belli sürelerde kullanmalı ve geri dönüşümleri konusunda bilinçli davranılırsa bu tehlikeler azaltılabilir.